Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

5 wskazówek, jak unikać kaprysów podczas kładzenia dziecka do łóżka

Pragnienie, głód, chęć pójścia do łazienki… każda wymówka jest dobra, aby opóźnić porę snu, a Twoje dziecko to zrozumiało! Zły moment: rezerwa cierpliwości rodziców się wyczerpała. Aby uniknąć kłótni i płaczu pod koniec dnia, kilka prostych wskazówek może pomóc uniknąć kaprysów podczas kładzenia dziecka do łóżka. Oto one…

Szanuj spokój przed pójściem spać

Nadmiernie podekscytowane dziecko nie będzie w stanie zasnąć i odwróci się w łóżku z płaczem, że nie chce spać. Pora snu musi być zatem poprzedzona słynnym „czasem ciszy”. Wskazówki: 

  1. Zabierz swoje dziecko na posiłek w spokoju. 
  2. Po odejściu od stołu zaproś malucha do cichej zabawy w jego pokoju, około piętnastu minut. Uwaga: czas i charakter zabawy należy dostosować do wieku dziecka.
  3. Po umyciu zębów spokojnie odprowadź dziecko do łóżka w towarzystwie ulubionych przytulanek.

Cisza pozwala odpocząć ciału i umysłowi, co jest niezbędnym warunkiem dobrego rozpoczęcia snu. Złote zasady ciszy: 

  • Pozwól maluchowi rozpoznać moment snu, stosując niezmienny rytuał.
  • Szanuj porę snu: ustal stabilny harmonogram dostosowany do wieku dziecka. Uwaga: maluchy potrzebują około 10 godzin snu.
  • Połóż dziecko do łóżka, zanim się zmęczy: zmęczenie utrudnia pójście spać i zasypianie.

Spraw, aby dziecko chciało iść do łóżka – i tam zostało!

Góra przytulanek, łóżko przypominające statek dla początkujących małych poszukiwaczy przygód, tapeta z motywami zwierzęcymi, które zaspokajają dziecięcą wyobraźnię, figurka księżniczki dla marzycielskiej dziewczynki… wszystkie elementy dekoracyjne są dobre, aby uczynić ze zwykłego dziecięcego pokoju idealne miejsce do wypoczynku.

Gdy dziecko dorośnie, pozwól mu wybrać kilka elementów dekoracyjnych do swojego pokoju zgodnie z upodobaniami: poczuje się bardziej odpowiedzialny. Nie zapomnij: Twoje dziecko chce być „duże”.

Wysłuchaj wszystkich narzekań malucha

Kaprys może ukryć uzasadnioną przyczynę… Zły dzień, zmartwienie, stan gorączkowy: Twój syn lub córka nie symulują systematycznie, ważne jest, aby zachować czujność. Chcesz się jeszcze poprzytulać? Chcesz mnie o coś spytać? Spełnij każdą prośbę. 

Uwaga  : wiele dzieci martwi się, kiedy kładą się spać. Aby promować spokojny sen, możesz na przykład opowiedzieć mu o przebiegu następnego dnia lub własnych rytuałach przed snem, gdy byłeś mały. Wyjaśnienie mu, że jesteś w salonie, obok jego sypialni, również może go uspokoić.

Opowieść dźwiękowa, która pomoże dziecku spokojnie zasnąć

Niezastąpiona sztuczka, która pomaga położyć dzieci do łóżka bez kaprysu: opowieść audio! To wspaniałe narzędzie sprawia, że ​​sen jest bardzo oczekiwaną chwilą. Uważaj jednak, aby wybrać odpowiednie bajki, które uśpią dziecko: bajki muszą być dostosowane do jego wieku i pory snu. 3 główne zalety opowieści audio:

  1. Twoje dziecko uczy się poznawać i doceniać wymyślone postacie, których nie może się doczekać przed snem.
  2. Melodyjny głos osoby opowiadającej bajkę delikatnie kołysze malucha.
  3. Dziecko może poprosić o ponowne wysłuchanie znanej mu historii, aby się uspokoić na wypadek nocnego niepokoju.